Gradonačelnik Grada Konjica Osman Ćatić i predsjednik Gradskog vijeća Konjic Kenan Greda u povodu Bajrama uputili su čestitku u kojoj se navodi :
U povodu Kurban bajrama muslimankama i muslimanima u svoje ime i ime svojih saradnika upućujemo iskrene čestitke sa željom da bajramske dane provedete u zdravlju, miru i dobrom raspoloženju, dijeleći radost sa porodicom, komšijama i prijateljima.
Neka mubarek dani Kurban bajrama budu vrijeme koje će u duhu tradicije biti obilježeno solidarnošću i dobrim djelima, koja će nas podsjetiti na značaj zajedništva, uvažavanja i uzajamnog poštovanja.
Sa iskrenim željama da i ovaj Bajram provedete uz bajramska okupljanja, koja će domove i srca svih ljudi dobre volje ispuniti toplinom i kao zajednicu nas osnažiti u svemu što činimo za naš Konjic, još jednom upućujemo iskrene čestitke u povodu Kurban bajrama.
BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN!
U ponedjeljak 25.05.2026.godine Gradsko vijeće Konjic održalo je 8. redovnu sjednicu na kojoj su vijećnici razmatrali sljedeće tačke dnevnog reda :
Odred izviđača „Neretva” Konjic ove godine obilježava 70 godina uspješnog djelovanja i tim povodom u Drvenoj sali Narodnog univerziteta u Konjicu održana je Svečana sjednica Skupštine Odreda kojoj je prisustvovao veliki broj izviđača svih generacija, gostiju i prijatelja konjičkih izviđača.
Ukazujući na značaj izviđačke organizacije u Konjicu koja je osnovana 28.maja 1956.godine, a kroz koju je do danas prošlo 20.000 članova. starješina Odreda Haris Hadžizukić se u obraćanju, odajući počast, prisjetio svih preminulih starješina i članova Odreda.
-Ponosni smo što smo dio najveće svjetske organizacije neformalnog obrazovanja koja broji više od 40 miliona članova. Svaki naš član ugradio je dio sebe u rezultate kojima se danas ponosimo, za koje su nam kroz historiju dodjeljena i visoka priznanja Orden bratstva i jedinstva sa srebrnim vijencem i Zlatna plaketa i Povelja sa zlatnim grbom Općine Konjic. Razvijali smo se i razvijamo zahvaljujući podršci koju nam pruža naša lokalna zajednica koja kontinuirano ulaže u izviđačku infrastrukturu, na čemu smo neizmjerno zahvalni Gradu Konjicu i gradonačelniku Osmanu Ćatiću – kazao je Hadžizukić najavljujući u sklopu obilježavanja jubijela održavanje “Izviđačkih susreta 2026” 20.juna, kao i promociju treće monografije i tradicionalni “Susret generacija”, koji će biti organizovani tokom avgusta u kampu na Boračkom jezeru.
- Naš rad se temelji isključivo na srcu i volonterskom radu, a naš cilj je nastaviti kao i do sada provoditi aktivnosti koje će rezultirati omasovljavanjem članstva i prenošenjem izviđačkih vrijednosti na mlađe generacije – naglasila je načelnica odreda, Selma Hadžihusejnović, ponosna na doprinos djece i mladih u Konjicu, razvoju izviđaštva.
- Proteklih 70 godina djelovanja Odreda izviđača Neretva Konjic rezultiralo je uspjesima, značajnim rezultatima i onim što je najvažnije, generacijama koje su odrastale uz prave vrijednosti, učeći kako brinuti o sebi, svojoj okolini, razvijajući na taj način našu zajednicu i predstavljajući je i gradeći mostove prijateljstva širom svijeta. Grad Konjic, u želji da se te vrijednosti promovišu i njeguju i u budućnosti, nastoji konkretnim aktivnostima podizati kvalitet uslova za boravak u kampu i izviđačkom domu, koji su mjesto okupljanja mladih iz svih krajeva svijeta. Sa željom da izviđači i budućnosti budu kreatori dobrih priča, tvorci novih projekata, aktivni učesnici svih značajnih događaja u našem Konjicu i našoj domovini, tu smo danas, a bićemo i dalje zajednica koja je dio razvoja izviđačke organizacije - kazao je gradonačelnik Ćatić čestitajući jubilej.
Gradonačelniku Ćatiću tokom Skupštine uručena je zahvalnica za podršku radu i razvoju Odreda.
Predsjednik Saveza izviđača FBiH Nermin Zagorčić istaknuo je da je Odred izviđača „Neretva” Konjic već 70 godina u samom vrhu izviđačkog pokreta i pohvalio izuzetan partnerski odnos Odreda i lokalne vlasti.
{galerija}2026/jubilejizvidjaci{galerija}
U povodu Dana Zlatnih ljiljana, Dana pobjede nad fašizmom i Dana Evrope svim istinskim patriotama, koji su herojski branili našu domovinu i svim građanima Bosne i Hercegovine gradonačelnik Konjica Osman Ćatić i predsjednik Gradskog vijeća Konjic Kenan Greda uputili su iskrene čestitke. "Na nama je obaveza da, cijeneći doprinos onih koji su u sudbonosnim vremenima bili na braniku domovine i u tim danima se posebno istaknuli svojim herojstvom i hrabrošću, pamtimo i na različite načine njegujući kulturu sjećanja i ističemo značaj njihove borbe za slobodu svih nas. 9.maj prilika je da se sjetimo svih onih koji su boreći se protiv agresije i fašizma položili svoje živote kako bi Bosna i Hercegovina i njeni građani u srcu Evrope živjeli dostojanstveno u slobodi."