Vijesti iz Konjica

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Konjic, obilaskom spomen obilježja i polaganjem cvijeća danas obilježen 16.juni Dan grada Konjica

Grad Konjic je danas na svečan način obilježio 16.juni Dan grada, odnosno 644.godišnjicu od prvog pomena Konjica u pisanim dokumentima.

Svečanoj sjednici Gradskog vijeća Konjic prethodili su obilazak spomen obilježja i polaganje cvijeća, čime je odata dužna pažnja svima koji su kroz historiju Konjica i Bosne i Hercegovine  položili svoje živote u njihovoj odbrani. Obilježavanju Dana grada Konjica prisustvovali su gosti sa svih nivoa vlasti, predstavnici javnog, privrednog, kulturnog i vjerskog života.

- Svjesni činjenice da ovaj grad nije nastao preko noći već su ga svojim radom, strpljenjem i neizmjernom ljubavlju gradile, čuvale i izgradile generacije prije nas, naši djedovi, nane, bake, očevi i majke, mi danas s ponosom stojimo na ovom mjestu čuvajući ga, razvijajući i prenoseći ljubav prema našem Konjicu budućim generacijama. Snaga ovog grada je svaki pojedinac, koji svojim postojanjem i djelovanjem ugrađuje dio sebe u njegov razvoj i opstanak. Stariji to čine mudrošću čuvajući našu tradiciju, a mladi ga svojom energijom, idejama i nadom u uspješnu i prosperitetnu budućnost, čine posebnim. Dan grada prilika je da naglasimo kako su ponos za sve nas naši mladi, naše porodice, svi oni koji ostaju ovdje, koji se vraćaju i vjeruju da je Konjic mjesto gdje se može živjeti, raditi i sanjati. Svojim djelovanjem želimo pokazati koliko smo jaki kada smo zajedno i koliko možemo kada jedni drugima pružimo ruku. Sjećajući se svih onih koji su kroz vijekove branili našu domovinu Bosnu i Hercegovinu  i Konjic svim našim sugrađankama i sugrađanima želim sretan Dan grada Konjica – grada zajedništva, ponosa i dobrih ljudi – kazao je  gradonačelnik Osman Ćatić.

Džafer Alić, predsjedavajući Skupštine HNK čestitajući Dan grada Konjica  je naglasio :

„Hercegovačko – neretvanski kanton je stajao uz grad Konjicu u prilikama kakve su to bile u prethodnom periodu i u dobrim i lošim, smatram da smo uvijek bili jedni uz druge i nadam se da ćemo i u budućnosti gajiti našu saradnju i da ćemo uvijek biti partneri jedni drugima i u svakvom interesu Konjica i HNK stvarati nove prilike za sve naše građane i stvarati ono što je naša i dužnost, dobro ozračje i život u budućnosti za naše građane. S obzirom na prilike koje nas okružuju, u budućem periodu moramo raditi na jačanju naše privrede. Konjic je, možemo kazati, perjanica u tom smislu, jedan pozitivan primjer i zato danas želim da izrazim zadovoljstvo i čestitam Gradskoj upravi na čelu sa gradonačelnikom, privrednicima ovog grada i svim građanima koji doprinose tome.“

Tokom Svečane sjednice prikazan je  retrospektivni video tokom kojeg su  predstavljene aktivnosti Gradske uprave Konjic i Gradskog vijeća Konjic u periodu između dva 16. juna na svom poljima djelovanja.

{galerija}2025/16juni{galerija}

ČESTITKA U POVODU 16.JUNA DANA GRADA KONJICA

U povodu Dana grada Konjica gradonačelnik Konjica Osman Ćatić i predsjednik Gradskog vijeća Konjic Kenan Greda uputili su čestitku :
"Poštovane Konjičanke i poštovani Konjičani,
Dan grada 16.juni prilika je da vam uputimo iskrene čestitke sa željom da ovaj i sve druge značajne datume iz historije našeg grada i naše domovine Bosne i Hercegovine dočekujemo i obilježavamo na dostojanstven način, slaveći uspjehe i postignuća lokalne zajednice u cjelini, Grada Konjica, privrede, studenata, učenika, obrazovnih, sportskih i kulturnih ustanova, udruženja i pojedinaca.
Uspjesi ne dolaze sami od sebe, već su rezultat rada, posvećenosti, entuzijazma i kreativnosti, zato cijeneći svaki napredak čestitamo na trudu svima onima koji uspjesima nastoje pronositi i slaviti ime Konjica diljem svijeta.
Danas kada obilježavamo 644 godine od prvog pomena Konjica u pisanim dokumentima, s dužnim poštovanjem sjećamo se i odajemo počast svima koji su kroz burnu historiju branili Konjic i Bosnu i Hercegovinu i gradili društvo u kojem danas živimo u slobodi.
Naš je cilj, njegujući sve ono što su činile generacije prije nas, čuvati vrijednosti ovog grada, nastojeći aktivnostima i namjenskim programima podrške unaprijediti život građana Konjica od najmlađih do najstarijih.
U to ime još jednom Konjičankama i Konjičanima želimo sretan 16. juni Dan grada Konjica.“

Konjički studenti dobitnici Dekanove/Rektorove nagrade, Srebrne /Zlatne značke, Povelje univerziteta i studenti sa prosjekom ocjena 9 i više u povodu 16.juna Dana grada na izletištu Vrtaljica svečano podigli zastavu Grada Konjica

U povodu Dana grada Konjica 16.juna najuspješniji konjički studenti na izletištu Vrtaljica svečano su podigli zastavu Grada Konjica

Sara Osmanović, dobitnica Zlatne značke Univerziteta u Sarajevu obraćajući se u ime najuspješnijih konjičkih studenata u povodu Dana grada je kazala:

“S ponosom mogu reći da smo sretni smo smo danas ovdje i što nam je pripala čast da u povodu Dana grada Konjica podignemo zastavu našeg grada, ovdje na izletištu Vrtaljica, gdje osjetimo svu širinu, vrijednost i ljepotu našeg Konjica.

U to ime zahvaljujemo Gradu Konjicu na tome, što nama mladima kroz ovu, ali i druge aktivnosti i programe, pruža šansu da budemo oni koji ćemo svojim učešćem uljepšati manifestaciju obilježavanja Dana grada Konjica.

Želimo reći da se trudimo biti dostojni ukazanog povjerenja i svake godine pomjerati granice svoga znanja, svojih talenata, kreativnosti i vještina.

Kako su to činile generacije prije nas, koje su gradile ovaj grad, potrudit ćemo se da svojim znanjem i zalaganjem ostavimo tragove dobra u našoj zajednici.

Hvala vam što vjerujete u nas.

Svim građankama i građanima grada Konjica želimo sretan 16.juni.”

U povodu Dana grada upriličen prijem i uručene nagrade za učenike osnovnih i srednjih škola i njihove mentore za postignute rezultate na kantonalnim i federalnim takmičenjima

Danas je u sali Gradskog vijeća Konjic gradonačelnik Konjica Osman Ćatić upriličio prijem za učenike osnovnih i srednjih škola i njihove mentore za postignute rezultate na kantonalnim i federalnim takmičenjima, tokom kojeg su im uručene nagrade.

- Osvojene nagrade na kantonalnim i federalnim takmičenjima rezultat su predanog rada i truda učenika i njihovih mentora. Ponosni smo na uspjehe mladih Konjičana, koji pokazuju zavidno znanje na brojnim takmičenjima koja su provedena u proteklom periodu. Grad Konjic nastoji u kontinuitetu biti podrška mladima kroz stipendiranje, nagrađivanje najuspješnijih učenika i studenata. Raduje nas činjenida  da  smo paralelno s tim kod djece i mladih od osnovne škole do sticanja akademskih zvanja uočili kontinuitet u postizanju izuzetnih rezultata tokom obrazovanja - kazao je gradonačelnik Ćatić, koji je čestitao učenicima i mentorima na ostvarenim rezultatima i poželio da ih nastave nizati i u budućnosti kako bi i dalje bili ponos svojoj porodici, gradu i domovini Bosni i Hercegovini.

- Hvala Gradu Konjicu na nagradama. Ovo mi puno znači i ujedno je poruka za sve nas da nastavimo sa svojim trudom. Želim da u ovom gradu bude što više uspješnih učenika, jer to je ono što gradi budućnost svih nas - kazala je Merjem Bešić, učenica Matematičko-informatičke gimnazije koja je osvojila čak tri nagrade na kantonalnim takmičenjima iz Matematike, Informatike i Bosanskog jezika.

- Lijepo je danas biti ovdje sa svim nagrađenim učenicima iz našeg grada u povodu Dana grada Konjica - kazao je Najid Hejub, učenik Mašinske stručne škole zahvaljući se na prijemu i uručenim nagradama, koje su dobili za dodatni trud i ostvarene rezultate na takmičenjima.

Za 34 najuspješnija studenta i ove godine Grad Konjic obezbjedio novčane nagrade u iznosu od 1500 KM

Nakon druženja sa mališanima iz vrtića i učenicima generacije “Dani grada Konjica nastavljeni” nastavljeni su prijemom za najuspješnije studente dobitnike Dekanove/Rektorove nagrade, Srebrne /Zlatne značke, Povelje univerziteta i studente sa prosjekom ocjena 9 i više  kod gradonačelnika Ćatića.

Treću godinu zaredom Grad Konjic u povodu Dana grada 16.juna nagrađuje najuspješnije studente koji su, na osnovu izuzetnih rezultata koje ostvaruju u svom akademskom obrazovanju,  ispunili uslove javnog poziva Gradske uprave Konjic o dodjeli jednokratnih finansijskih nagrada u iznosu od 1500 KM.

-Iz godine u godinu povećava se broj uspješnih mladih ljudi, ove godine ih je 34 na zadovoljstvo kako nas iz Gradske uprave, tako i naše akademske zajednice. Čestitam studentima na njihovom uspjehu, naravno i njihovim roditeljima i profesorima, sa željom da ovakvih uspjeha bude još više u budućnosti. Želimo da se uspjesi naših mladih Konjičana nastave u kontinuitetu i u narednim godinama, da proširuju svoja znanja i vidike, te da njihovo stečeno znanje bude od koristi našem gradu Konjicu, ali i našoj domovini Bosni i Hercegovini - kazao je gradonačelnik Ćatić, koji je razgovarao sa mladim Konjičanima o njihovim uspjesima, željama i planovima za budućnost.  

Jasmina Lepara, studentica šeste godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu nakon prijema je kazala: “Čast mi je primiti nagradu za uspjeh koji sam ostvarila tokom studija za prosjek iznad 9,0 bez obnavljanja godina. Sretna sam i počašćena ovim priznanjem, koje je za mene potvrda dugogodišnjeg rada, truda, ulaganja i odricanja, koje je gradonačelnik Konjica prepoznao i nagradio.”

Nedim Džajić, student druge godine master studija Računarstva i informatike na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i Ilma Sultić, studentica druge godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, naglašavajući kako je iza njih godina puna izazova i uspjeha, zahvalili su Gradu Konjicu i gradonačelniku na nagradama, podsjećajući da njihove uspjehe i uspjehe drugih mladih Konjičana Gradska uprava Konjic redovno prati i nagrađuje, što je motiv da se trude i dalje.

Partneri

Kategorije članaka

Linkovi